Partnerstvo i Podrška: Održani Prvi Sastanci Projekta REPRO DI

 

Prve aktivnosti u okviru projekta “REPRO Digitalna Transformacija Sektora Drvoprerade (REPRO DI)” započele su održavanjem tri sastanka.

Prvi sastanak održan je 5. 12. 2023. godine u prostorijama Panevropskog Univerziteta APEIRON u Banjaluci. Sastanku su prisustovali članovi projektnih timova svih partnerskih organizacija. Partneri na ovom projektu su Razvojna agencija grada Prijedora PREDA, Panevropski univerzitet APEIRON i Klaster DRVO-PD. Tema sastanka je bila realizacija projektnih aktivnosti, odnosno vremenska dinamika implementacije i konkretna zaduženja svih partnera.

Drugi sastanak je održan 6. 12. 2023. godine u prostorijama Gradske uprave Prijedor s predstavnikom grada Prijedora, načelnikom Odsjeka za privredu i preduzetništvo. Cilj sastanka bio je upoznavanje donosioca odluka na lokalnom nivou za podršku privredi sa početkom projekta REPRO DI, njegovim ciljevima i značaju koji projekat ima za mala i srednja preduzeća (MSP) sa područja grada Prijedora.

Treći sastanak održan je u prostorijama Agencije PREDA 8. 12. 2023. godine, na kojem su prisustvovali članovi projektnog tima Agencije i predstavnici preduzeća iz drvnog sektora (Lipa drvo, Karpenteri Vitorog, CIMSS, i Truago drvo d.o.o.), koji su podržali inicijativu realizacije projekta REPRO DI. Na ovom sastanku preduzeća su detaljnije upoznata s aktivnostima projekta, ciljevima i prednostima za mala i srednja preduzeća na području grada Prijedora, kao i njihovom ulogom u projektu.

Održavanjem ova tri sastanka svi bitni akteri za realizaciju projekta su upoznati sa svojim ulogama i mogućnostima koje projekat pruža.

Projekt “REPRO DI” je podržan u okviru  projekta “Inovacije i digitalizacija malih i srednjih preduzeća u Bosni i Hercegovini/EU4DigitalSME” kojeg sufinansiraju Evropska unija i vlada SR Njemačke, a implementira Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Odobreni iznos grant sredstava je 99.998,14 €.

Opšti cilj projekta je ubrzanje tehnološke (digitalne) transformacije i digitalne inovacije malih i srednjih preduzeća (MSP) radi ublažavanja uticaja COVID-19 na ekonomiju BiH. Specifični cilj projekta je razvoj i pružanje usluga digitalne transformacije preduzeća za potrebe MSP prvenstveno  u lokalnoj drvnoj industriji i industriji namještaja.

Planirane aktivnosti uključuju:

  • Umrežavanje za potrebe uključivanja u nacionalne i regionalne mreže podrške, omogućavajući lokalnim akterima (prvenstveno malim i srednjim preduzećima) sa sofisticiranijim znanjem da podrže proces digitalne transformacije. Namjera je da se razvijene usluge integrišu u nacionalni i regionalni “ekosistem” podrške. Istovremeno, od najveće je važnosti omogućiti uključivanje lokalnih pružaoca, kako bi se njihova ponuda usluga integrisala u “ekosistem” digitalne transformacije.
  • Usvajanje priznatih metodologija, koje će služiti kao osnova početnog seta usluga za podršku digitalnoj transformaciji malih i srednjih preduzeća.
  • Održivost, ugrađena u činjenicu da će stvorene usluge biti stalno dostupne i podržane (finansijski i nefinansijski) javnim mjerama i namjenskim budžetskim linijama, osiguravajući potrebnu dinamiku u procesu digitalne transformacije.
  • Realizaciju pilotnih aktivnosti digitalne transformacije u lokalnim preduzećima uz podršku “Klastera DRVO-PD”.

Projekat se provodi u periodu od novembra 2023. do juna 2024. godine.